Aşağıdaki altı fikir, son 2 senedir yaptığım diyetten edindiğim deneyimler sonucudur.

1.
Eğer bir diyete başlayacaksanız, her şeyden önce sevdiğiniz yiyeceklerin bir listesini çıkarın. Çünkü hiçbir diyet sevdiklerinizi yemeyerek başarıya ulaşamaz.
Tatlı mı istiyorsunuz, mutlaka tatlı olsun. Bununla birlikte tatlıyı nasıl ve ne miktarda alacağınız değişsin.
Tuzlu mu seviyorsunuz, mutlaka tuzlu da olsun. Bununla birlikte tuzla oluşacak ödem için yürüyüşü ve suyu bir tık arttırın.
Hamur mu seviyorsunuz? Yağsız yemeye bakın. Makarna mı? Lor peyniri, maydanoz veya dereotu, domates vb ile salata yapın. Makarnası az, salatası çok olsun.

2.
En çok yemek yemekten zevk aldığınız zamanı bilin. O sizin ana yemeğiniz; kalanlar sadece garnitür gibi. İdeali 2 öğündür.
İnsan günde 3 öğün yemeğe alışkın değildir. Sanayi Devrimi öncesine kadar; yani 1880’lere kadar günde 2 öğün yemek yenirdi. Hele hele diyetisyenlerin dediği gibi günde azar azar 5 kez yemek, kanımca doğru değildir. Çünkü midenin sürekli çalışmaya gerek duyduğu enerji, diğer alanlarımızı kullanılamaz hale getirir. Boşuna mide ikinci beyin haline gelmiyor yani! Sürekli, azar azar da olsa yemek yemek, midenizin size yöneteceği bir düzen getiriyor…

3.
Giren ve çıkan dengesini gözetin.
Yani yediğiniz kalori ile yaktığınız arasında daima yaktığınızın daha fazla olacağı bir yaşama geçin. Mutlaka yürüyüşü yaşamınıza ekleyin. Her yerde yapacağınız basit ve zamanla çok keyif alacağınız bir egzersizdir yürümek.
Zamanla daha farklı sporları da yaşamınıza katın. Örneğin koşmaya geçin, pilatesi deneyin, vücut çalışın (hemen her park alanında farklı aletler var-illa pahalı bir salona gitmenize gerek yok), yüzün.

4.
Disiplinli olun.
Karar verin ve uygulayın. Uygulamanızı kolaylaştıracak ne varsa, onu yapın. Stresliyken mi yemek yiyorsunuz? Stresliyken atın kendinizi sokağa! Bulun bir meşgale ve yemeği bırakın. Üzgünken mi yiyorsunuz? Üzüldüğünüz anlarda sizi keyiflendirecek müzikleri açık; duygu durumunuzu değiştirin.
Üşeniyor musunuz? Kendinizi en güzel halinizle hayal edin!
Ara ara mutlaka o disiplin bozulacak. Çünkü sürekli bir diyet hali de sinir bozucu ancak bu disiplini bozma 1-2 günden uzun olmamalı.

5.
Bedeninizi dinleyin.
Yemek konusunda gerçekten neye ihtiyacınız varsa, bedeniniz sizi ona yönlendirecek zamanla. Birdenbire maydanoz veya ceviz isteyecek canınız. Bedeniniz hangi minerali, vitamini istiyorsa, onu yemek isteyecek. O sesi dinleyin.
Bedeniniz baklava istemez, ya da mantı veya yağlısından bir kızartma! Bedeniniz sade şeyler ister, ihtiyacı neyse, o…

6.
Ayran, bulgur, pişmemiş ıspanak salatası, karnıbahar (çiğ veya az pişmiş), lahana (tuzsuz turşu hali), sebze çorbası (tavuk göğsüyle pişmiş), buğday çorbası (sıcak veya soğuk), kabak, kereviz vs gibi sebze ve yemekleri daima menünüzde tutun.

2 Kasım 2021, Büyükada
Fotoğraf: Kıraathane, Caferli Köyü, Kuşadası